آموزشی

گردش هوای کیس – راهنمای نصب فن‌ها – قسمت دوم

در قسمت‌ی اول مقاله‌ی اگزومگ به منطقِ کلیِ فن‌های خنک کننده، فشار مثبت و منفی و کلیات مقوله‌ی گردش هوا داخل کیس گیمینگ پرداختیم. در بخش دوم به طور دقیق‌تر سناریوهای مختلف قرارگیری فن‌های خنک کننده‌ی کیس را بررسی می‌کنیم.

آرایش رایج و ایده‌آل فن‌ها

راه‌های مختلفی برای چینش و آرایش فن‌های داخلی کیس وجود دارد. آرایش و چینش ایده‌آل فن این است که یک سری فن هوای خنک را به صورت مستقیم و قابل توجه به داخل هدایت کنند و یک سری دیگر هوای داخلی را خارج کنند. ابتدا از بهترین چینش آغاز می‌کنیم که البته به تعداد زیادی فن نیاز دارد .

بالا، پشت، بالا و پایین: در این چینش، فن‌های جلو و پایین هوا را به داخل کیس می‌کشانند و فن‌های بالا و پشت هوای داغ را خارج می‌سازند. این چینش یک کانال خوب و تمیز را در سراسر قطعات سخت‌افزاری اصلی کامپیوتر ایجاد می‌کند و همچنین هوای خنک اضافی را مستقیماً به بالا هدایت می‌کند. این چینش شبیه به آرایش قدیمی جلو و پشت است اما با میزان هوای اضافه، نرخ گردش هوا افزایش می‌یابد. این سناریو هوای خنک را به صورت مستقیم برای کارت گرافیک فراهم می‌سازد و آن را به بالا و به سمت پردازنده و در نهایت به فن های اگزوز هل می‌دهد.

چینش بالا، پشت و پایین: این آرایش فن شبیه به مدل بالایی است اما تنها روی یک فن خروجی پشت حساب می‌کند. این چینش هنوز هم جواب می‌دهد و کار راه‌انداز است اما به دلیل هدایت ضعیف‌تر هوا به سمت بیرون از بالای کیس، تأثیرگذاری کمتری دارد. اگر این چینش را انتخاب می‌کنید و در قسمت پایین کیس بیش از یک فن دارید، این تک فن را به بالای کیس منتقل کنید تا بیشترین سطح خنک‌کنندگی را داشته باشید. البته این راه‌حل زمانی جواب می‌دهد که کیس شما دارای تهویه و جای نصب فن در قسمت بالایی باشد.

چینش جلو و پشت: این رایج‌ترین چینش و آرایش برای فن‌های داخل کیس به شمار می‌رود و بیشتر کیس‌هایی که بیش از یک فن به صورت از پیش نصب دارند از این راه پیروی می‌کنند که البته به خوبی نیز کار می‌کند! در این نوع چینش، یکی از فن‌ها یا بیشتر از یک فن، هوای تازه را از پنل جلویی به داخل می‌کشد و آن را مستقیماً به سمت مادربرد هدایت می‌کند. در این قسمت، هوا به سی‌پی‌یو و جی‌پی‌یو می‌رسد و به کانال پشتی (فن اگزوز) پرتاب می‌شود و اینگونه یک چرخش هوای خوب به وجود می‌آید. با این حال توجه داشته باشید که این گزینه زمانی فن‌های Intake بسته شده در جلوی کیس هوای زیادی را وارد نکنند، به خوبی کار نمی‌کند.

چینش جلو، پشت و بالا: این نوع چینش فن تمام تمرکز خود را به کشیدن هوا به داخل کیس می‌گذارد. این چینش ممکن است تأثیرگذاری چینش بالا، پشت و پایین را نداشته باشد و فشاری که فن‌های پایینی وارد می‌کنند به اندازه کافی نباشد. اگر کیس شما فن‌های جلویی کافی داشته باشد، این آرایش همچنان جوابگو و ایده‌آل اسچینش بالا و پایین (شومینه): این چینش در دوره و زمانه امروزی خیلی رایج و پرکاربرد نیست اما زمانی که نصب فن‌های جلویی و پشت در یک کیس ممکن نباشد، گزینه خوبی محسوب می‌شود. در این چینش، فن‌ها هوا را از زیر کیس می‌کشند و به سمت بالا (سراسر مادربرد) پرتاب می‌کنند. سپس این هوا توسط فن اگزوز در بالای کیس به بیرون هدایت می‌شود. این چینش برای کیس‌هایی که کارت گرافیک عمودی (Vertical) دارند بسیار مناسب است چرا که کارت گرافیک در

چینش فن جلویی: این نوع آرایش فن معمولاً کمترین بازدهی را دارد و به صورت کلی راه‌حل خوبی برای خنک کردن داخل کیس به شمار نمی‌رود. با یک تک فن در جلوی کیس، هوای خنک وارد می‌شود و بدون یک فن اگزوز به حالت رکود درمی‌آید. در این حالت دما افزایش می‌یابد و هوای داغ داخل کیس در نهایت پس از گذشت زمان به صورت طبیعی از کیس خارج می‌شود.

اگر تنها دو فن دارید، پیشنهاد می‌کنیم که آن‌ها را در چینش بالا و پشت قرار دهید. اگر سه فن دارید و سیستم شما دارای کارت گرافیک است، پیشنهاد می‌کنیم این فن‌ها را در جلو، پشت و پایین کیس قرار دهید. اگر فن‌های بیشتری در اختیار دارید، چینش قطعات داخلی کیس؛ هر کابل یا قطعه‌ یا مانعی که گردش هوا را تحت تأثیر قرار می‌دهد، جدی بگیرید و موقعیت فن‌های خود را با توجه به آن‌ها تعیین کنید.

وقتی AIO وارد معادله می‌شود!

اگر از خنک‌کننده‌های مایع AIO برای پردازنده خود بهره می‌برید، قطعا با یک سری فن اضافه رادیاتور سر و کار دارید که باید جایی که سازنده پیشنهاد کرده نصب شوند. خنک‌کننده‌های مایع از فشار فن ثابت و خاصی استفاده می‌کنند که هوا را از فین‌ها یا دندانه‌های رادیاتور هدایت می‌کند. اگر قصد استفاده از این کولرها را برای پردازنده خود دارید، باید یک سری آرایش فن خاص را در نظر داشته باشید.

آرایش پوش (Push): در این نوع چینش، فن‌ها هوا را از داخل رادیاتور پوش می‌کنند یا هل می‌دهند. این رایج‌ترین چینش است و بیشتر سازندگان AIO نیز آن را پیشنهاد می‌دهند. بسته به نوع قرار گیری رادیاتور در کیس شما (بالا یا جلو)، این چینش یا هوای داغ را به داخل رادیاتور و بیرونِ کیس هل می‌دهد یا هوای خنک را از داخل رادیاتور به کیس می‌آورد. به صورت ایده‌آل، هوایی که از داخل فین‌ها یا دندانه‌های داغِ رادیاتور عبور کند، سریعاً از کیس به بیرون هدایت می‌شود. با این حال، گزینه‌های نصب و البته بحث زیبایی و ظاهر، این انتخاب را محدود می‌کنند.

آرایش پول (Pull): چینش پول، نحوه قرارگیری فن را برعکس می‌کند تا هوا را از داخل فین‌های رادیاتور بِکِشد. این چینش آنچنان مؤثر نیست و نسبت به آرایش پوش عملکرد ضعیف‌تری دارد. همان شرایط قبلی درباره موقعیت و خروج هوا در اینجا نیز صادق است.

آرایش پوش-پول (Push-Pull): این یک چینش و انتخاب محبوب است که کارایی خنک‌کننده مایع AIO پردازنده را افزایش می‌دهد اما به فن‌ها و البته فضای بیشتری درون کیس نیاز دارد. چینش پوش=پول از فن‌های AIO برای هل دادن هوا به داخل رادیاتور استفاده می‌کند. پس از این، فن‌های اضافه روی کیس (از یک تا سه فن) هوا را به داخل می‌کشند. این چینش برای درست کار کردن به یک رادیاتور بزرگ (حداقل 360 میلی‌متری) نیاز دارد اما به صورت کلی عملکرد آن را بهبود می‌بخشد.

همچنین توجه داشته باشید که اگر برایتان ممکن است، ترجیحاً‌ AIO خود را در بالای کیس نصب کنید (یا اگر 120 میلی‌متری بود در پشت) و آن را تا جایی که امکان دارد در جلوی کیس نصب نکنید. در این صورت، گرمایی که AIO از پردازنده شما به رادیاتور منتقل می‌کند، به سرعت از کیس خارج می‌شود. زمانی که یک رادیاتور در چینش پوش یا پول در جلوی کیس شما بسته شود، هوای خنک از بیرون توسط گرمای پردازنده شما گرم می‌شود و همین هوای گرم قبل از این که از عقب یا بالا به بیرون هدایت شود، می‌تواند برای قطعات داغ داخلی شما چالش ایجاد کند.

جمع‌بندی

بحث خنک‌سازی و گردش هوا در کیس‌های کامپیوتر، مخصوصاً کیس‌های گیمینگ و رندرینگ که از قطعات بالارده‌تر، بزرگ‌تر و داغ‌تری بهره می‌برند، یکی از مهم‌ترین و حیاتی‌ترین موضوعاتی است که باید به آن توجه داشته باشید. با توجه به توضیحاتی که در این مطلب ارائه شد، شما می‌توانید بسته به نوع کیس،‌ تعداد فن و امکاناتی که در اختیار دارید، بهترین تصمیم را برای نصب فن‌های داخل کیس خود بگیرید. همیشه مطمئن شوید که قطعات سخت‌افزاری اصلی شما هوای خنک دریافت می‌کنند و گردش هوای فعال و خوبی دارند.

نظر شما در مورد بحث کولینگ یا چرخش هوا در کیس‌‌های کامپیوتر چیست؟ شما برای سیستم خود چه نوع آرایش و چینش فنی را انتخاب کرده‌اید و دلیل انتخابتان چه بوده است؟ نظرات خوب خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *