آموزشی

چگونه خمیر حرارتی را از روی پردازنده پاک کنیم؟

تعویض خمیر حرارتی که به خمیر سیلیکون یا گریس گرمایی نیز معروف است، موضوعی است که باید آن را بدانید. زمانی که یک سیستم خریداری یا اسمبل می‌کنید، روی پردازنده مرکزی یا CPU شما خمیر مخصوصی استفاده می‌شود که انتقال گرما از پردازنده به هیت‌سینک و سیستم خنک‌کننده را راحت‌تر می‌سازد و وجود آن همیشه لازم است. با این حال، این خمیر حرارتی پس از مدتی خاصیت اولیه خود را از دست می‌دهد و باید آن را تمیز کرده و دوباره خمیر حرارتی جدید اعمال کنید.

تعویض خمیر حرارتی معمولاً زود به زود انجام نمی‌شود. به عنوان مثال پس از تعویض این خمیر و استفاده از خمیر حرارتی جدید، پردازنده شما برای چند سال می‌تواند به خوبی کار کند. با این حال، تمیز کردن و پاک کردن این خمیر از روی پردازنده مهارتی است که کاربران کامپیوتر باید داشته باشند. در این مطلب قصد داریم این موضوع را به شما آموزش دهیم.

چگونه خمیر حرارتی CPU را جایگزین کنیم؟

مرحله اول: توجه داشته باشید که ابتدا کامپیوتر خود را روشن کنید و اجازه دهید قبل از شروع فرآیند، چند دقیقه‌ای کار کند. این کار به این دلیل انجام می‌شود که حرارت پردازنده، خمیر حرارتی را گرم و سست کند و پاک کردن آن راحت‌تر انجام گیرد. اگر قصد روشن کردن کامپیوتر خود را ندارید، می‌توانید با سشوار یا ابزار گرمایی دیگری به پردازنده و خمیر حرارتی گرما بدهید.

مرحله دوم: هیت‌سینک یا سیستم خنک‌کننده پردازنده خود را جدا کنید. این کار ممکن است چند دقیقه‌ای زمان نیاز داشته باشد پس با حوصله پیچ‌ها را باز کرده و سیستم خنک کننده روی پردازنده بردارید.

مرحله سوم: پس از این که به پردازنده رسیدید، با الکل ایزوپروپیل و یک تکه پارچه بدون پرز، خمیر حرارتی روی هیت‌سینک را تمیز کنید.

مرحله چهارم: خمیر حرارتی روی پردازنده را با استفاده از الکل ایزوپروپیل و یک تکه پارچه بدون پرز تمیز کنید. پردازنده را روی سوکت مادربرد نگه‌دارید و خیلی آرام خمیر روی پردازنده را تمیز کنید. ممکن است برای از بین رفتن تمام خمیر روی پردازنده به مدتی زمان و کشیدن چند باره‌ی پارچه روی سطح نیاز باشد پس این کار را با حوصله و آرام انجام دهید.

مرحله پنجم: حالا که خمیر حرارتی قدیمی از روی پردازنده پاک شد، مقدار صحیحی از خمیر حرارتی جدید را روی سی‌پی‌یو بریزید. البته توجه داشته باشید که ابتدا الکل ایزوپروپیل باید به صورت کامل بپرد و اثری از آن روی پردازنده نباشد.

مرحله ششم:‌ حالا هیت‌سینک یا صفحه تماس سیستم خنک کننده خود را روی پردازنده قرار دهید و فشار کافی را وارد کنید.

مرحله هفتم: هیت‌ سینک یا خنک کننده را به درستی سر جای خود پیچ و محکم کنید. پیچ‌ها را ضربدری و به نوبت (هر پیچ چند چرخش) سفت کنید تا فشار به صورت مساوی ایجاد و خمیر به درستی روی سطح پخش شود و البته این کار باعث می‌شود فشار غیر معمولی روی پردازنده ایجاد نشده و پردازنده شما صدمه نبیند.

مرحله هشتم: کامپیوتر خود را روشن کنید. پیش از روشن کردن کامپیوتر مطمئن شوید که بستن هیچ پیچی را فراموش نکرده‌اید یا کابل‌ها به درستی سر جای خود قرار گرفته باشند.

آیا تا به حال خمیر حرارتی پردازنده خود را پاک و تعویض کرده‌اید؟ چقدر زمان صرف این کار می‌کنید؟ اگر خمیر حرارتی پردازنده خود را برای مدت زمان طولانی تعویض نکرده‌اید، هم‌اکنون فرصت مناسبی برای انجام این کار است. نظرات خوب خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *